Пошук
Як куп’янчани Різдвяні свята празнували
Як куп’янчани Різдвяні свята празнували

Як куп’янчани Різдвяні свята празнували

За мотивами етнографічних досліджень Петра Іванова

У 1907 році вийшла друком книга куп’янського етнографа Петра Іванова «Жизнь и поверья крестьян Купянського уезда Харьковской губернии» У ній Петро Васильович описав звичаї та повір’я простого народу. «Годовой круг» за Івановим починався з циклу Різдвяних свят. Як же більше ста років назад куп’янчани Різдвяні свята празнували?

12 грудня (25 грудня за новим стилем) – день святого Спиридона. За народними повір’ями, в цей день сонце повертає на літо, а зима – на мороз. Починаючи з цього дня заможні селяни різали до свята птицю, кололи кабанів, на базарі з’являлася свіжа свинина та ковбаси домашнього приготування.

На Спиридона не можна було нічого робити, тим паче свердлити, а то буде падати з неба усіляка нечисть.

За дванадцятьма днями перед Різдвом судили про погоду 12-ти місяців наступного року: яка погода в кожен із цих днів, починаючи з 13 грудня (26 грудня на н.ст.), така погода буде і в кожному відповідному цим дням місяці, при чому 13 грудня(26 грудня) відповідає січню, 14(27) – лютому і так далі.

Після Спиридона починали готуватися до Різдва. Мили і прибирали в хатах, упорядковували в хлівах, білили, прали, заготовляли дрова і корм для худоби. Адже всі господарські роботи мали закінчитись до настання святвечірнього дня. Навіть сільський реманент (коси, граблі, вила, плуги і т.ін.) складали в стодолах так, аби створилося враження, що й він відпочиває.

24 грудня (6 січня за н.ст.) відзначали Святвечір, називали його ще «Багатий Святвечір», «багата кутя».

У цей день дотримувалися суворого посту: нічого не їли до появи першої зірки; дівчата повинні були поститися, щоб їм знайшлися хороші наречені. У цей день обов’язково варили кутю – ячну чи пшеничну крупу, облиту медом, та узвар – сушені плоди: яблука, груші, вишні, терен, сливи. Коли виймали із печі кутю, то помічали: якщо вона піднялася високо, видніється з горщика – до благополуччя; а якщо осіла, тобто неповен горщик, – до нещастя.

Кутю та узвар ставили на покуті обов’язково на краденому сіні і не голими руками, а в рукавицях. Сіно ж з-під куті віддавали потім вівцям та телятам, щоб краще росли; купали в ньому дітей; клали в гнізда птиці, щоб добре неслася,і, нарешті, набивали ним подушки небіжчикам.

Горщики з кутею та узваром прикривали не покришками, а хлібом або книшем, і, по закінченню святок, цей хліб різали на шматки і давали худобі.

Усі одягалися по-святковому і з появою першої зірки, затінивши лампадку, запалювали свічку, розпускали ладан і, прочитавши звичайні молитви, сідали вечеряти.

Спочатку їли пироги з капустою, картоплею, горохом, квасолею, потім борщ із кислої капусти та пшона, горох, чечевицю і закінчували вечеряти узваром та кутею.

Якщо на Святвечір ішов сніг – ждали хорошого врожаю яблук. Казали, що вони будуть падати з дерев так же часто, як сніжинки.

25 грудня (7 січня за н.ст.) святкували Різдво Христове. З раннього-ранку старці й діти ходили «славити Христа й вершувати». Зайшовши до кімнати, ставали на порозі і співали пісні, читали вірші. За це господарі давали копійку чи дві, або пряник. Хлопці поспішали, бо перші «вершовщики» приймалися усюди, а тим, хто запізнився, нерідко відмовляли, замикаючи перед ними двері. У Куп’янському повіті колядувати ходили не тільки діти, але й дорослі.

На Різдво майже всі члени сім’ї ходили до церкви. Прийшовши з обідні, одразу сідали обідати. Їли спочатку пісні пироги і пісну капусту, потім сало, ковбаси, кутю та узвар. Після обіду всі молилися Богу та йшли відпочивати, а жінка прибирала усе зі столу, знімала стару скатертину, а на столі клала хліб, ставила солонку з сіллю і накривала новою скатертиною.

За народними повір’ями, якщо на перший день Різдва Христового йшов сніг – буде багатий урожай хліба. Різдво вважалося великим святом, працювати в цей день було великим гріхом.

Від надвечір’я Різдва Христового до Богоявлення усі вечори називали святими, а тому протягом цього періоду працювати вечорами – гріх, дозволялося лише драти пір’я для подушок та м’яти прядиво.

31 грудня (13 січня за н.ст.) відзначали День Святої Меланії. На Меланки пекли книші, пироги і варили вареники з сиром, якими переважно і наділяли щедрувальників. Деякі господині, які дотримувалися старих звичаїв, обов’язково різали цього дня на обід чорну курку, «щоб кури гарно неслися».

Вечір під Новий рік називали «щедрий вечір». Із настанням сутінок діти й дорослі дівчата ходили слободою, і, підходячи до вікон кожного дому, кричали: «Дай, Боже, вечір добрий! Чи защедрувати вам?». І, отримавши згоду, співали одну із щедрівок, за що господарі давали їм вареники, пироги, млинці, книші, сало або інші припаси.

Напередодні Нового року парубки й дівчата гадали:

  1. Брали пиріг, виходили з ним за ворота і слухали, в якій стороні загавкають собаки, в той бік дівчина заміж вийде, а парубкові з того боку брати дружину.
  2. Вийшовши за ворота, відзначали, яка із домашніх тварин першою потрапляє на очі і по ній судили про своє майбутнє життя. Якщо, наприклад, зустрічали собаку, то сімейне життя буде незавидним і бідним – буде життя собаче, а якщо трапиться було вівця – життя буде тихе, безбідне.
  3. Питали у зустрічних ім’я – таке ім’я матиме і майбутній чоловік чи дружина.
  4. Клали під подушку гребінь, і, лягаючи спати, говорили: «Суджений-ряджений, розчеши мені голову!»

Це лише деякі способи гадання на майбутнього чоловіка чи дружину. Гадали також і про те, яким буде наступний рік у сільськогосподарському плані, врожайний чи неврожайний, дощовий чи засушливий: клали в один із черевиків господаря шматок хліба, в інший – вуглину, і просили когось із дітей взяти і подати один із черевиків господареві. Черевик із хлібом передвіщав врожай, а черевик із вуглиною – голод.

Ще існувало повір’я, що в ніч під Новий рік рогаті тварини отримують дар слова і між собою розмовляють, тільки розмов цих не можна підслуховувати.

1 січня (14 січня) святкували Новий рік, День Святого Василія. Зранку хлопці-посівальники ходили із хати в хату посипати хлібними зернами і горохом господарів і вітали їх з Новим роком з побажаннями щастя, здоров’я та врожаю. Хлопці брали правою рукою з рукавиці зерна, сипали їх на ікони і на всі боки, примовляючи: «На щастя! На здоров’я! Роди, Боже, жито, пшеницю та всяку пашницю. Будьте здорові, з Новим роком та з Василем». Коли діти переставали ходити з посипанням, господарі збирали усі розсипані зерна і саджали їх у посудину, наповнену піском. Якщо зерна добре проростуть – буде врожай, а якщо погано – буде недостатньо хліба.

Протягом різдвяних святок сміття з дому не виносили, щоб не винести разом з ним і Долі. Його збирали в одне місце на покуті.

Рано-вранці на Новий рік виносили це сміття в садок під дерева і запалювали там, щоб обкурити димом усі плодові дерева, щоб гусені не було.

Існувало повір’я: як проведеш день Нового року, що протягом цього дня будеш робити, так проведеш і цілий рік.

Можна, звичайно, вважати все це старими забобонами. Але звичаї – це ті неписані закони, якими керуються в найменших щоденних і найбільших всенаціональних справах. Звичаї, а також мова – це ті найміцніші елементи, що об’єднують окремих людей в один народ, в одну націю.

Web-адреса: muzey.kupyansk.info/news/id/9151 | Переглядів: 89Дата публікації: 14:58 09.12.2016
Свята сьогодні
День российского предпринимательства Свято: День российского предпринимательства Опис: Ежегодно 26 мая в нашей стране отмечается День российского предпринимательства, установленный согласно Указу Президента России от 18 октября 2007 года № 1381 «О Дне российского предпринимательства». Положения Указа гласят: «1. Установить... Категорія:Профессиональные праздникиПосилання:http://www.calend.ru/holidays/0/0/2269/

День снежного барса на Алтае Свято: День снежного барса на Алтае Опис: 26 мая 2010 года на Алтае зародился новый экологический праздник – День снежного барса. Алтай принял экологическую эстафету от жителей Дальнего Востока, уже несколько лет отмечающих День тигра. Целью этого праздника стало стремление защитников... Категорія:Праздники РоссииПосилання:http://www.calend.ru/holidays/0/0/3173/

День сварщика в России Свято: День сварщика в России Опис: Все сварщики страны отмечают свой праздник в последнюю пятницу мая, накануне лета, когда сварочные работы идут наиболее интенсивно. Эта дата официально не утверждена, однако имеет уже довольно долгую историю — ее празднуют с начала 90-х годов 20... Категорія:Профессиональные праздникиПосилання:http://www.calend.ru/holidays/0/0/3150/

День независимости Грузии Свято: День независимости Грузии Опис: День независимости — главный государственный праздник Грузии. С 19 века Грузия входила в состав России. 26 мая 1918 года демократическое правительство Грузии во главе с Ноэ Жордания провозгласило независимость страны. И сегодня именно эта дата... Категорія:Праздники ГрузииПосилання:http://www.calend.ru/holidays/0/0/2110/

День матери в Польше Свято: День матери в Польше Опис: В мае стоит солнечная погода, пробуждение весны наводит на мысли о рождении чего-то нового, теплого, живого. Именно такие чувства рождаются между ребенком и матерью. День матери в Польше (Dzien Matki) — красивый и теплый праздник, как по времени... Категорія:Праздники ПольшиПосилання:http://www.calend.ru/holidays/0/0/858/

День победы в Сардарапатской битве Свято: День победы в Сардарапатской битве Опис: 26 мая в Армении отмечается памятная дата — День победы в Сардарапатской битве. Сардарапатская битва — это сражение в годы Первой мировой войны (1914-1918), которое проходило 21-28 мая 1918 года между регулярными армянскими воинскими частями и... Категорія:Праздники АрменииПосилання:http://www.calend.ru/holidays/0/0/1980/

Всероссийский фестиваль авторской песни «Куликово поле» Свято: Всероссийский фестиваль авторской песни «Куликово поле» Опис: Всероссийский фестиваль авторской песни «Куликово поле» проходит близ села Монастырщино Тульской области ежегодно, начиная с 2001 года, в последние выходные мая. Он приурочен ко Дню поминовения Святого благоверного князя московского Дмитрия... Категорія:Праздники РоссииПосилання:http://www.calend.ru/holidays/0/0/3237/

Цей день в історії
26 мая 1938 - Заложен фундамент первого завода «Фольксваген» Подія: 26 мая 1938 - Заложен фундамент первого завода «Фольксваген» Опис: История концерна «Фольксваген» началась в 1934 году. Когда только что пришедший к власти в Германии А.Гитлер выдвинул требование – разработать для немецкого народа небольшой, надежный и дешевый автомобиль. Это было поручено Ф.Порше – знаменитому...Посилання:http://www.calend.ru/event/6107/

26 мая 1972 - В Мюнхене открыт стадион «Олимпиаштадион» Подія: 26 мая 1972 - В Мюнхене открыт стадион «Олимпиаштадион» Опис: 26 мая 1972 года в Мюнхене (Германия) открылся новый стадион «Олимпиаштадион». Первым спортивным событием, собравшим здесь зрителей, стал товарищеский матч между сборными ФРГ и СССР. Тогда победу со счетом 4:1 одержала команда ФРГ....Посилання:http://www.calend.ru/event/7284/

26 мая 1913 - Cовершил первый полет первый в мире многомоторный самолет «Русский витязь» инженера Сикорского Подія: 26 мая 1913 - Cовершил первый полет первый в мире многомоторный самолет «Русский витязь» инженера Сикорского Опис: 26 мая 1913 года в Петербурге состоялся первый в мире полет многомоторного самолета «Русский витязь», который был создан молодым инженером Игорем Сикорским в качестве опытного самолёта для стратегической разведки. Предусматривалось размещение как...Посилання:http://www.calend.ru/event/5223/

26 мая 1948 - Временное правительство Израиля издало «Указ о создании Армии обороны» Подія: 26 мая 1948 - Временное правительство Израиля издало «Указ о создании Армии обороны» Опис: В середине мая 1948 года на политической карте мира появилось Государство Израиль. Маленькая страна тут же вступила в вооруженный конфликт с крупными арабскими государствами, доказывая свое право на существование. Та первая арабо-израильская война...Посилання:http://www.calend.ru/event/5224/

26 мая 1896 - Учреждена медаль «В память коронации Императора Николая II» Подія: 26 мая 1896 - Учреждена медаль «В память коронации Императора Николая II» Опис: (14) 26 мая 1896 года российский император Николай II своим высочайшим именным указом, данным Сенату, учредил наградную серебряную медаль «В память коронации Императора Николая II». Ее предполагалось носить на Андреевской...Посилання:http://www.calend.ru/event/6106/

26 мая 1829 - Победа русских в сражении у Босфора в ходе русско-турецкой войны (1828–1829) Подія: 26 мая 1829 - Победа русских в сражении у Босфора в ходе русско-турецкой войны (1828–1829) Опис: (14) 26 мая 1829 года в ходе Русско-турецкой войны российский корабль «Меркурий» одержал победу над двумя турецкими линейными кораблями в районе Босфорского пролива.

Произошло это так: 18-ти пушечный бриг «Меркурий», курсируя у...Посилання:http://www.calend.ru/event/5222/

Посилання